nlp steps

לימודי NLP

אחרי ששיטת הקואצ'ינג כבשה ישראלים רבים אשר פנו ללמוד את השיטה הן לצורך התפתחות אישית והן לצורך עיסוק נוסף או ראשי, בשנים האחרונות הגיעה זמנה של שיטת ה NLP ואנשים רבים פונים ללימודי NLP.
שיטת ה NLP אשר התפתחה בארה"ב בשנות השבעים של המאה הקודמת הקדימה במעט את הקואצ'ינג ואף פיתחה מרכיבים אשר לימים השתלבו בגישות הקואצ'ינג השונות.

שיטת ה NLP  אשר התפתחה בתחילה על בסיס מודלינג של מטפלים בשיטות קצרות מועד כגון: פריץ פרלץ (אבי תורת הגשטאלט), וירג'יניה סאטיר (מפתחת הטיפול המשפחתי) ומילטון אריקסון (מיסד האגודה להיפנוזה טיפולית באמריקה) התפתחה עד מהרה לגישה אימונית ממוקדת מטרה וחדרה לתחומים מגוונים לרבות: הצלחה עסקית, ספורט, תקשורת, מימוש עצמי ועוד.

מפתחי שיטת ה NLP ג'ון גרינדר – פרופסור לבלשנות וריצ'רד בנדלר – אשר למד פסיכולוגיה, מתמטיקה ומחשבים, פיתחו את השיטה בקמפוס אוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז אך בחרו לפתח אותה כגישה חוץ אקדמית.
גם כיום לימודי NLP בדומה ללימודי הקואצ'ינג מתקיימים במסגרות חוץ אקדמיות.
מייסדי השיטה ומספר תלמידים אשר פיתחו את העבודה יחד איתם פתחו בתי ספר נפרדים המייצגים גישות מעט שונות ללימודי NLP .
למרות השונות של בתי הספר השונים קיימת מובנות במסלול הלמידה אשר נשמרת על ידי המוסדות השונים. להלן יוצגו שלבי הלמידה, מהות כל שלב ומי מוסמך ללמד כל שלב.
 

NLP Practitioner

לימודי NLP מתחילים תמיד בשלב הבסיס אשר נקרא NLP Practitioner שלב זה מתאים הן לאנשים אשר רוצים לפתח את עצמם כמאמני NLP בעתיד והן עבור מי שמעוניינים בלמידה לצורך התפתחות אישית, שיפור התקשורת ומערכות יחסים וכדומה.

קורס הבסיס כולל כ – 100 עד 120 שעות לימוד ותכניו כוללים מיומנויות תקשורת כגון: ראפור (יצירת כימיה מהירה בתקשורת בינאישית), מיומנויות שפה לתשאול המונחה, הכירות עם הנחות היסוד ותפיסת העולם של ה NLP, יכולת לנוע בעמדות תפיסה שונות, כישורי דמיון מודרך, שימוש בשפה מטאפורית ועוד.
בנוסף יחוו תלמידי הפרקטישינר גם שימוש בטכניקות בסיסיות של שיטת   NLP כגון: מחולל ההתנהגות החדשה, מעגל המצוינות, טיול עמדות, שיחה עם חלקים ועוד.
היקף הלמידה בקורס כמו גם הסילבוס משתנים בין בתי הספר השונים ומושפעים מתפיסת עולמם של מייסד בית הספר והמורים.
מי שמורשה להסמיך אחרים לדרגת NLP Practitioner הינו אדם אשר הוסמך בעצמו לדרגת NLP Trainer (יוסבר בהמשך מהות דרגה זו).
 

NLP Master Practitioner

דרגת Master Practitioner NLP מיועדת לאנשים אשר מעוניינים להתפתח ולעסוק באימון בשיטת NLP.
למרות שבמהותו שלב המסטר מיועד למי שמעוניין להמשיך כמאמן, אנשים רבים אשר מסיימים את שלב הפרקטישינר חווים שינוי עוצמתי בחייהם ובוחרים להמשיך את לימודי ה NLP  לצורך המשך התפתחותם האישית.

שלב המסטר כולל גם הוא כ 100 עד 120 שעות לימוד. תלמידי הקורס ישכללו במהלכו את המיומנויות שרכשו, יתנסו ויפנימו טכניקות עבודה מורכבות ומתקדמות, ילמדו כיצד לתכנן ולנהל סידרת מפגשים עם המתאמנים ואף ידרשו לשעות פרקטיקום.

מי שמסיים את שלב המסטר יכול להגדיר עצמו כמאמן או מנחה NLP.

מי שמורשה להסמיך אחרים לדרגת NLP Master Practitioner הינו אדם אשר הוסמך בעצמו לדרגת NLP Trainer (יוסבר בהמשך מהות דרגה זו).
 

NLP Trainer

דרגת NLP Trainer מיועדת למאמני NLP מנוסים אשר מעוניינים להסמיך אחרים לדרגות הפרקטישינר והמסטר. קורס הטריינר כולל כ 180 שעות לימוד ותכניו כוללים: שכלול המיומנויות והטכניקות של NLP, פיתוח הבנה ויכולת לניהול קבוצות, בנייה והעברה של מצגות, הדגמת טכניקות NLP ועוד.
בסיום הקורס נדרשים המשתלמים לעבור 3 מבחנים מקיפים המבטיחים את שליטתם ובקיאותם בתכנים.
המבחנים כוללים: מבחן תאורטי, מצגת לדוגמא והדגמת טכניקת NLP.
רק מאמן אשר עבר בהצלחה את כל שלושת המבחנים מוסמך לדרגת הטריינר.
 

NLP Master Trainer

דרגת המסטר טריינר הינה הדרגה הבכירה ביותר אליה ניתן להתקדם ע"י למידה באחד מבתי הספר המובילים אשר מנוהלים ע"י מפתחי השיטה גרינדר ובנדלר או מי שהיו במעגל התלמידים הראשון שלהם ואשר היו שותפים בפיתוח ה NLP לדורותיו דוגמת רוברט דילץ וג'ודי דלוזייר אשר הקימו את ה NLPU.
 

קורסי התמחות

בתי הספר השונים מציעים מגוון קורסי התמחות המאפשרים את יישום שיטת NLP מול קהלים שונים או מטרות ממוקדות, בין היתר מוצעים קורסי התמחות לעבודה עם ילדים, ריפוי טראומה, שיטות הרזיה, זוגיות, עבודה עם קבוצות, חרדת מבחנים ועוד.
קורסי ההתמחות מומלצים כהעשרה נוספת ללימודי NLP שתוארה לעיל. מצופה ממנחי קורסי ההתמחות שיהיו בדרגת NLP Trainer ובעלי ידע וניסיון ייחודי בנושא ההתמחות.
 

להתרשמות ממגוון הקורסים שלנו ולימודי NLP - לחצו כאן
 

לסיכום - לצורך השלמת ההכשרה כמאמן NLP נדרש להשלים את קורסי הפרקטישינר והמסטר בהיקף של כ 100 עד 120 שעות כל קורס ובנוסף לעמוד בדרישות הפרקטיקום. יש להקפיד ללמוד אצל טריינרים מוסמכים ממוסד מוכר לבחון ולהשוות את התכנים ולבחור בבית הספר שמתאים להשקפתכם.

 

לימודי NLP