nlp steps

שיטת ה NLP

אז איך שיטת ה NLP עוזרת לצורך זיהוי החסמים

 

 

 

אנשים רבים חשים ומרגישים שהם רוצים להשיג בחייהם יותר. הרצון להשיג יותר יכול להופיע בכל תחום בחיינו: עבודה, כסף, זוגיות, משפחה, מערכות יחסים, חברות ועוד.
כל אחד מאתנו חווה הצלחה בתחומים מסוימים בעוד בתחומים אחרים הוא מרגיש חסום או לכוד.
לרוב אנחנו לא יודעים לשים את האצבע על מה עוצר אותנו מה מונע מאתנו מלפרוץ את הגבולות ולמה הם מופיעים בתחום ספציפי ולא בתחום אחר. פעמים רבות אנו טועים לחשוב שהגבולות הם חיצוניים, חשיבה זו נוטלת מאתנו את האחריות מצד אחד ומובילה לייאוש מהצד השני.
כאשר השליטה נמצאת בגורמים החיצוניים אנו נשאבים לרפיון ייאוש והשלמה עם חוסר שביעות הרצון מהמצב הקיים.
שיטת ה NLP  מסייעת לאנשים להחזיר לידיהם את השליטה על גורלם מתוך הבנה שהמצב הפנימי שלהם הוא הגורם המרכזי שמשפיע על התוצאות בחייהם.
בעזרת שיטת ה NLP ניתן לזהות את החסמים הפנימיים אשר מונעים מהאדם להשיג את מטרותיו כמו גם להסיר אותם או לדלג מעליהם בדרך למטרה הנכספת.

שיטת NLP עוסקת בזיהוי המפות הפנימיות אשר פועלות ומפעילות את האדם. בכל רגע נתון אנו קולטים את העולם דרך החושים: ראיה, שמיעה, תחישה, טעם וריח.
הקלט החושי יוצר מפה נוירולוגית (סט של תאי מוח (נוירונים) אשר קולט ומשמר את המידע החושי) למידע החושי נוסף מידע פנימי הכולל: מחשבות ופרשנויות, רגשות ופעולות.
המפות שאנו יוצרים במהלך חיינו (טריליוני מפות) נשמרות ברמות מודע שונות וממשיכות להפעיל אותנו כל חיינו. טריגרים חושיים שאנו פוגשים בהווה ממשיכים להדליק מפות ישנות ברמה מודעת ובלתי מודעת, מפות אלה משפיעות בזמן אמת על הרגשות והמשבות שלנו ומכאן על האופן שבו אנו פועלים.
כך קורה לדוגמא שאדם אשר חווה בגיל 5 עלבון צורב בהצגה בגן הילדים, חש חרדה גדולה בכל פעם שהוא צריך להציג מצגת לעובדיו. לכן הוא נמנע מלהעביר מצגות להנהלה ועל כן מונע מעצמו אפשרויות קידום.
לשיטת NLP טכניקות מובנות המאפשרות למנחה לאתר באופן מהיר את המפה המקורית (אירוע המקור שנמצא בד"כ ברמה לא מודעת) ולבצע בה שינוי תוך שחרור הרגש השלילי.

 

שיטת ה NLP תומכת ברמות השינוי השונות

המחסומים שלנו שמונעים מאתנו להשיג את מטרותינו נמצאים ברמות לוגיות שונות ושיטת NLP מסייעת הן בזיהוי הרמה הלוגית בה נמצא החסם והן בשחרור החסמים, יתכן שנמצא חסמים במספר רמות לוגיות.
הרמות הלוגיות אשר הוגדרו ע"י האנתרופולוג גרגורי ביטסון הן: סביבה, התנהגות, מיומנויות ואסטרטגיות, אמונות וערכים, זהות.
ככל שהחסם נמצא ברמה לוגית גבוהה יותר כך יידרש ממנחה בשיטת NLP להשתמש במגוון טכניקות רחב ועמוק יותר. בהתייחס לדוגמא מהפיסקה הקודמת במידה והחסם נמצא ברמת ההתנהגות בלבד שחרור החרדה שעולה אוטומטית ברגע של עמידה בפני קהל ישחרר את החסם ויאפשר את המשך הקידום המקצועי.
אך במידה והחסם עלה לרמת האמונות והאדם פיתח אמונה שלילית על עצמו כגון: "אני לא מספיק טוב", "אנשים לא מעריכים אותי" וכדומה אזי טיפול בחרדה יקל על האדם אך לא יספיק לקידומו המקצועי, לצורך כך נדרש להשתמש בטכניקות נוספות של שיטת ה NLP המאפשרת שחרור אמונות מגבילות.
כאשר החסמים הגיעו לרמת הזהות האדם עשוי לאמץ לעצמו זהות של "לוזר", "דחוי" וכדומה, במקרה כזה תידרש עבודה מקיפה יותר אשר תאפשר לאדם שינוי ברמת הזהות. העבודה ברמות השונות תבוצע הן מלמעלה למטה והן מלמטה למעלה בהתאם למטרות, לחסמים, לאישיות המונחה ולשיקול דעתו של המנחה.
עבודה נכונה בשיטת NLP אשר כוללת זיהוי וטיפול בכל הרמות הלוגיות, תבטיח שינוי מהיר ועמוק אשר ילווה את המונחה בשארית חייו.

 

שיטת ה NLP